100 pierwszych wywiadów projektu „Świadectwa wojny”: opowieści uchodźczyń, doświadczenie badaczek – 26 stycznia 2023

W ramach projektu „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa wojny” powstało od czerwca ponad 100 wywiadów, które składa się na ponad 300 godzin nagrań. Nagrywaliśmy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Kielcach, Gdyni i Lublinie, ale również wielu mniejszych miejscowościach w całej Polsce. Nasze rozmówczynie (bo ponad ¾ z nich to kobiety) pochodzą z różnych części Ukrainy, do Polski dotarły albo bezpośrednio, albo przez inne kraje (np. Węgry, Estonię, Rosję), mają za sobą różne doświadczenia, w tym rosyjską okupację. Podczas rozmów z nami mówią o swoim doświadczeniu wybuchu wojny, jej pierwszych dniach  lub tygodniach na Ukrainie, decyzji o opuszczeniu kraju, podróży do Polski oraz procesie adaptacji do życia w naszym kraju. Część z nich już wróciła na Ukrainę, część wyjechała dalej.

Półmetek projektu to dobry moment na pierwsze podsumowanie. Kim są nasze rozmówczynie? Co przeżyły, co planują i jak o tym mówią? Jak sprawdza się nasza metodologia? Z jakimi problemami się stykamy podczas poszukiwań rozmówczyń, w trakcie wywiadów i ich późniejszego opracowania? O swoim doświadczeniu pracy badawczej, procesie nagrywania wywiadów oraz o tym, co i jak mówią uchodźczynie, opowiedziały trzy członkinie naszego zespołu:

  • dr Katarzyna Jędraszczyk,  adiunktka w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
  • dr Olena Kondratiuk, etnolożka, kierowniczka Wydziału Etnologii Państwowego Naukowego Centrum Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przed Katastrofami Technologicznymi (Narodowa Akademia Nauk Ukrainy) w Kijowie.
  • dr Elżbieta Kwiecińska, historyczka i socjolożka.

Spotkanie prowadziła dr Anna Wylegała, kierowniczka projektu „Świadectwa wojny” w Polsce.

Link do nagrania z wydarzenia.